رینگ آلمینیوم و فولادی - نمایندگی حیدری

کاربرد رینگ آلومینیوم و فولادی

طبق گزارش نمایندگی حیدری تفاوت رینگ‌های آلومینیومی و فولادی کاملاً مشخص است، اما با رسیدن فصل سرما، انتخاب از بین این دو نوع رینگ با تایرهای زمستانی برای بسیاری از افراد مشکل می‌شود. بدون شک رینگ‌های آلومینیومی و آلیاژي، ظاهر زیباتری دارند؛ اما ظاهر زیباتر در برابر نمونه‌های فولادی، دلیل محکمی برای انتخاب این نوع رینگ در جاده‌های برفی و یخی نیست. از مهم‌ترین مواردی که باید در انتخاب رینگ توجه شود، استحکام و قدرت مقاومت در برابر ضربه‌های احتمالی است.

مزایا و معایب رینگ های آلومینیومی و فولادی

در این آزمایش جالب، نمایندگی حیدری به بررسی رینگ فولاد و آلمینیوم پرداخته است. رینگ‌ و تایر باهم و در دو زاویه‌ی عمودی و افقی زیر دستگاه قرار می‌گیرند. همانطور که حدس زده می‌شد و در ویدئو هم مشخص است، رینگ‌های آلومینیومی سختی بیشتری دارند و فشار بیشتری تحمل می‌کنند؛ به‌طور دقیق‎تر، این نوع رینگ تا فشار نهایت ۲۳ تن مقاومت می‌کند. البته نکته‌ی دیگر، خرد شدن و شکستن رینگ آلومینیومی پس از فشار بیش از حد است. درمقابل، رینگ‌های فولادی با ظاهر نه‌چندان چشم‌نواز و مقاومت کمتر، فشار را جذب می‌کنند. این ویژگی باعث می‌شود تا این نوع رینگ‌ها، در برابر فشار بیش از حد خمیدگی پیدا کنند، اما شکستی اتفاق نمی‌افتد.

رینگ و لاستیک

فرق رینگ آلومینیومی و فولادی

رینگ های آلومینیومی و فولادی دارای تفاوت های کاملا مشخصی هستند و هریک قابلیت های خاص خود را دارند. مهمترین تفاوت در استفاده از رینگ آلومینیومی و فولادی را می توان در فصل های سرد و گرم سال مورد بررسی قرار داد. معمولا رینگ های آلومینیومی و آلیاژی دارای ظاهر  زیباتری هستند، اما در آن سوی قضیه مقاومت نمونه های فولادی را نخواهند داشت. طبق تحقیقات نمایندگی حیدری مهمترین نکته ای که در انتخاب رینگ باید به آنها دقت کرد میزان مقاوت رینگ در برابر انواع ضربه هاست. رینگ خودرو هم باید به اندازه کافی سبک باشد که در کارایی خودرو خللی ایجاد نکند و هم باید به اندازه ای مقاومت داشته باشد که در برخورد با چاله و دست اندازهای موجود در جاده ها به راحتی آسیب نبیند. برای بررسی میزان مقاومت رینگ خودروها با استفاده از فشار هیدرولیک پرداخته می شود و براساس ارزیابی های انجام شده، رینگ های آلومینیومی دارای مقاومت بیشتری در مقایسه با رینگ های فلزی هستند.

با توجه به اینکه رینگ های آلومینیومی کارایی بیشتری از خود نشان می دهند، بیشتر خودروهایی که بازارهای داخلی ارائه می شود با استفاده از چنین رینگ هایی تولید می شوند. البته با توجه به اینکه رینگ های آلومینیومی دارای هزینه تولید بیشتری هستند برخی از شرکت های خودروسازی مانند ایران خودرو درصدد جایگزینی آن با نمونه فولادی هستند. درحال حاضر تولید رینگ خودروهایی مانند دنا معمولی، پژوپارس TU5، اچ سی کراس، پژو 207 دنده ای، سمند توربو و سمند سورن ELX از این به بعد با رینگ های فولادی تولید خواهند شد.

رینگ فولادی یا آلمینیوم

مزایا رینگ های آلومینیومی

رینگ های آلومینیومی از آنجا که اینرسی دورانی رینگ های آلومینیومی در مقایسه با رینگ های استیل و فولادی کمتر است، شتاب خودروهایی که رینگ آلومینیومی دارند دارای تفاوت چشمگیری است. سیستم ترمز خودرو در خودور با رینگ آلومینیومی با قدرت بهتری عمل می کند و مصرف سوخت نیز باز توجه به وزن کمتر خودرو، کاهش می یابد. همانطور که پیشتر هم گفته شد رینگ های آلومینیومی دارای اینرسی کمتری هستند. از طرفی وزن کمتر باعث می شود تا اینرسی یا نیروی گریز از مرکز کاهش پیدا کرده و برای به حرکت درآوردن چرخ های انرژی کمتری نیاز باشد.

رینگ آلمینیومی

کمتر بودن اینرسی دورانی رینگ آلومینیومی در مقایسه با رینگ های فولادی، سبب افزایش شتاب، کارآیی بهتر سیستم ترمز و کاهش مصرف سوخت خودرو می شود. باید توجه داشت که اینرسی دورانی نقش مهمی در مصرف سوخت خودرو دارد. به طور ساده اینرسی، مقاومت اجسام در برابر تغییر حرکت، و اینرسی دورانی، مقاومت در برابر شتاب دورانی است. در یک خودرو تعداد زیادی جرم دوار وجود دارد که برای شتاب دادن به آن ها نیازمند انرژی هستیم، بعضی از این قطعات شامل چرخ دنده ها، میل لنگ، محورها، رینگ و لاستیک هستند. هرچه جسم، دواری سنگین تر و قطر بیشتری داشته باشد، انرژی بیشتری برای شتاب دادن به آن لازم است. زمانی که بخواهیم جسم دواری مانند چرخ های خودرو را شتاب دهیم باید علاوه به غلبه بر وزن آن ها، انرژی را صرف اینرسی دورانی آن ها نیز کنیم. رینگ چرخ آلومینیومی به دلیل سبکی آن، اینرسی دورانی کمتری نسبت به رینگ های فولادی دارد و در نتیجه انرژی کمتری برای شتاب دادن به آن نیاز است که این ویژگی، سبب کاهش مصرف سوخت می شود.

ساخت و تولید رینگ آلمینیومی

ریخته گری در قالب های ریژه (روش ثقلی)، ریخته گری با مدل فومی در قالب ماسه ای، ریخته گری تزریقی در قالب دائم (دایکاست کم فشار و پرفشار)، ریخته گری تزریقی داخل قالب در حالت نیمه جامد، فورج مذاب آلومینیم در حالت جامد – مایع

افزایش عمر لاستیک

به دلیل انتقال حرارت بیشتر رینگ های آلومینیومی و نیز توزیع یکنواخت آن در رینگ، لاستیکی که بر روی رینگ آلومینیومی بسته شده است ۱۰درصد خنک تر از لاستیکی است که بر روی رینگ های فولادی بسته شده و این ویژگی به ویژه در سرعت های بالاتر محسوس تر است و لاستیک های سردتر، مقاومت بیشتری در برابر سایش دارند.

سایش یکنواخت لاستیک

به دلیل مزیت ساختاری رینگ آلومینومی نسبت به فولادی همچون یکپارچه بودن ساختار.

تفاوت رینگ آلمینیوم و فولادی

مقاومت به خوردگی و زنگ زدن رینگ آلومینیومی در مقایسه با رینگ فولادی

در صورت از بین رفتن قسمتی از رنگ در رینگ های فولادی، این نوع رینگ به شدت در معرض زنگ زدگی و پوسیدگی است. در حالی که با توجه به ماهیت لایه اکسیدی محافظ بر روی آلومینیم، این مشکل در رینگ های آلومینیمی هرگز اتفاق نمی افتد.

یکپارچگی ساختار رینگ های آلومینومی

به دلیل یکپارچه بودن ساختار رینگ های آلومینومی در مقایسه با رینگ های فولادی، لنگی و قابلیت جذب ارتعاش چرخ حتی در سرعت های بالا به طور قابل توجهی کاهش می یابد و مقاومت به ضربه نیز مناسب تر است.

افزایش ایمنی خودرو در سرعت های بالا

در اثر اصطکاک بین لاستیک و جاده در سرعت های بالا قابلیت خنک کاری لاستیک افزایش یافته و سرعت خنک شدن سیستم ترمز با استفاده از رینگ های آلومینیومی به دلیل انتقال حرارت بالاتر نیز مناسب تر خواهد بود.

بالانس مناسب تر

مقاومت بیشتر رینگ های آلومینومی در برابر اعوجاج، سبب حفظ بالانس چرخ در درازمدت می شود.

قابلیت جذب ارتعاش مناسب

مقاومت به ایجاد ترک و افزایش آن

نمایندگی 246 مدیران خودرو برای مطالعه این مقاله تشکر فراوان دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مدیران خودرو

مدیران خودرو x22

ام وی ام x۲۲ است که از زمستان ۹۵ به ایران آمده را باید نسخه کراس اوور از هاچ بک ۳۱۵ بدانیم چرا که پلتفرم

دیدن مقاله
مدیران خودرو

خودرو چری

  چری اتومبیل شرکت خودروسازی چینی است که به عنوان یکی از کارخانه های اصلی تولید خودرو و موتور خودرو در جمهوری خلق چین به

دیدن مقاله
مدیران خودرو

شرایط فروش تیگو

شرایط فروش تیگو 5  چری تیگو 5 به عنوان یک شاسی بلند جمع و جور در جمع خانواده محصولات چری است. در تیگو ۵ بیشتر

دیدن مقاله
مدیران خودرو

خودروی mvm 550

در این مقاله قصد داریم اطلاعات بسیار مفیدی را در خصوص mvm 550 در اختیار شما قرار دهیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید

دیدن مقاله

جهت اطلاع و ثبت نام در شرایط فروش ویژه اقساطی خودرو روی دکمه زیر کلیک کنید.