شاسی بلند و کراس اور

تفاوت خودروهای شاسی بلند با کراس اور

خودروهای شاسی بلند و کراس اوور چند سالی است که در بازار کشور محبوبیت بالایی پیدا کرده و طرفداران بسیاری دارند. بیشتر خودروهای کراس اوور و شاسی بلند موجود در بازار وارداتی بوده و غالبا چینی هستند.در این مقاله به بررسی تفاوت خودروهای شاسی بلند و کراس اوور می پردازیم، در ادامه با مدیران خودرو نمایندگی حیدری ما همراه باشید.

خودروهای کراس اوور و شاسی بلند،  کلاس پرفروش در بازار ایران

نزدیک به دو دهه است که خودروهای شاسی بلند یا suv و کراس اوور ها در بین مردم ایران محبوبیت بالایی پیدا کرده اند. خودروهایی که دارای شباهت بسیاری هستند و بسیاری از مردم این دو کلاس را با یکدیگر اشتباه می گیرند.

بررسی تفاوت کراس اوور و شاسی بلند ها

بیشتر افراد تمام خودروهایی که ارتفاعی بیشتری از زمین دارند را به عنوان شاسی بلند می شناسند. این درحالی است که کراس اوور و SUV دو سگمنت کاملا جداگانه هستند. کراس اوورها در مقایسه با خودروهای شاسی بلند دارای قابلیت های بیشتر و مصرف سوخت کمتر دارند. در ادامه خودروهای کراس اوور و شاسی بلند را کاملا بررسی می کنیم.

تفاوت خودروهای شاسی بلند و کراس اوور در پلتفرم خودرو

مهمترین و واضح ترین تفاوت دو کلاس SUV و کراس اوور در پلتفرم طراحی این دو خودروست. معمولا در تولید خودروهای شاسی بلند یا suv از شاسی وانت پیکاپ و یا کامیونت ها استفاده می شود.

طبق تحقیقات نمایندگی حیدری در خودروهای شاسی بلند عمدتا هدف دستیابی به قدرت بالا، فضای زیاد و رانندگی های آفرود است، برای مثال می توانیم از تویوتا لندکروز 2017 به عنوان یک شاسی بلند قدرتمند یاد کنیم. در حالیکه کراس اوور ها معمولا مبتنی بر شاسی خودروهای سدان تولید شده و سواری نرم تری در مقایسه با suv ها دارند.

طراحی کراس اوور و شاسی بلندها چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

کراس اوور و شاسی بلندها چه تفاوتی در تولید دارند؟

اگر اطلاعات کمی در ارتباط با خودرهای سدان داشته باشید احتمالا می دانید که خودروهای سدان دارای طراحی یکپارچه در بدنه هستند. این درحالی است که در خودروهای شاسی بلند فلسفه تولید متفاوت است. در خودروهای suv بدنه و فریم به صورت جداگانه تولید می شوند و در نهایت فرایند مونتاژ انجام می شود. دلیل انجام این کار ایجاد استحکام بیشتر در خودروهای suv است تا در هنگان رانندگی در جاده های صعب العبور به کمک شما می آید.

به دلیل همین سبک از طراحی در این دو کلاس خودرو، شاهد رانندگی نرم تری در خودروهای کراس اوور در مقایسه با خودروهای شاسی بلند هستیم. برای مثال ساندرو استپ وی نمونه مناسبی در دسته کراس اوورهاست.

خودروهای شاسی بلند بزرگتر اند یا خودروهای کراس اوور؟

طبق گزارش مدیران خودرو نمایندگی حیدری حتی در یک نگاه سرسری هم می توان فهمید که شاسی بلندها به مراتب بزرگتر از کراس اوور ها هستند. این مورد حتی در کراس اوورهای کامپکت نیز قابل ملاحظه است. طراحی و ابعاد مناسبی که در کراس اوور ها وجود دارد، این خودروها را برای مصارف شهری و رانندگی های درون شهری بهترند.

شاسی بلند و کراس اوور چه تفاوتی دارند؟

در خودروهای شاسی بلند نیز ارتفاع بلند خودرو تسلط بیشتری در حین رانندگی به شما می دهد. همچنین فضای داخلی بیشتر و حجم بار بیشتری درون خودرو وجود دارد که از دیگر مزایا استفاده از خودروهای شاسی بلند است. البته این ابعاد بزرگتر مسلما منجر به افزایش وزن می شود که در پی آن سوخت بیشتری نیز مصرف می شود. همین عامل باعث می شود که بیشتر افراد به فکر خرید خودروهای کراس اوور باشند.

تفاوت شاسی بلند و کراس‌ اوور چیست؟

اصلی‌ترین عامل تفاوت CUV و SUV ها، بدنه این خودروها است. به گونه‌ای که بدنه این مدل ماشین روی پلتفرم‌ خودروهای معمولی سوار است. این ماشین‌ها معمولا دیفرانسیل جلو و البته با سیستم دو دیفرانسیل هم تولید می‌شوند.

نیرو به طور معمول بین چرخ‌های جلو و عقب به صورت ۵۰-۵۰ تقسیم می‌شود و در صورت لزوم، گشتاور اضافی به هر دو محور ارسال می‌شود تا از لغزش چرخ‌ها جلوگیری کند.

توجه داشته باشید که برخی مدل‌ها مانند BMW X3، نیروی بیشتری را به چرخ‌های پشتی ارسال می‌کند.

با این حال، گرچه بسیاری از رانندگان کراس اوورهای دو دیفرانسیل را به دلیل امنیت بیشتر ترجیح می‌دهند، اما داشتن این ویژگی فقط برای کسانی که در مناطق برفی زندگی می کنند لازم است.

یکی دیگر از تفاوت‌های اصلی میان یک SUV و CUV، ظرفیت کم بکسل کراس‌ اوورها نسبت به شاسی بلندها است.

با این حال، برخی از کراس اوورها مانند جیپCherokee ، Compass و Renegade و فورد Explorer از سیستم‌های دو دیفرانسیل (AWD) پیشرفته، الکترونیکی و سیستم مدیریت قدرت استفاده می‌کنند.

بیشتر کراس‌ اوورهای جمع و جور و متوسط با یک موتور چهار سیلندر که از نظر مصرف سوخت به صرفه است، موتور چهار سیلندر توربوشارژ و یا پیشرانه‌ای شش سیلندر (برای سرعت و شتاب بیشتر) تولید می‌شوند.

این موتورها به لطف وزن کم CUV ها، به مصرف بهینه‌ تر سوخت کمک می‌کنند.

کراس‌اوور

چرا کراس‌ اوور بخریم؟

این واگن‌های بلند قامت نسبت به شاسی بلندها کارآمدتر هستند، زیرا راندن و پارک کردن آنها نسبت به خودروهای سنگین بسیار آسان‌تر است.

مدل‌های جمع و جور و فوق جمع جور برای افراد مجرد یا کسانی که به تازگی تشکیل خانواده داده‌اند و سفرهای زیاد در پیش دارند، مناسب است، زیرا نسبت به خودروهای معمولی فضای بیشتری دارند.

مدل‌های متوسط نیز دارای سه ردیف صندلی بوده و برای خانواده‌ها مناسب‌تر هستند. CrossOver معمولا دیفرانسیل جلو یا بسته به مدل انتخابی مصرف کننده، دو دیفرانسیل هستند که آن‌ها را برای ورود به جاده‌های خیس و برفی آماده می‌کند.

برخی از آنها دارای سیستم دو دیفرانسیل بسیار پیشرفته‌ای هستند که با مدیریت قدرت ارسالی به چرخ‌ها، رانندگی را در مسیرهای خاکی تسهیل می‌کند.

اگر کراس‌ اوور خریداری شده به امکاناتی همچون وای فای، پورت مخصوص برای اتصال دستگاه‌های الکترونیکی و… مجهز نبود، به راحتی می‌توانید آن را به تجهیزات ذکر شده مجهز کنید.

این روزها تنوع طراحی و رقابت تولید میان خودروسازان در سراسر جهان، توانسته انتخاب CrossOver را تا حدی سخت‌تر کند.

همه چیز درباره شاسی بلندها

بیشتر SUV های معمولی به دلیل افزایش استحکام و دوام بیشتر، بر روی قاب کامیون مانندی سوار هستند که معمولاً به مدل‌های چهار دَر و ساختار و ظاهر بیرونی قائم و جعبه شکل ختم می‌شوند.

اگرچه روند پیشرفت عملکرد آنها سالها طول کشیده است، اما اولین SUV ها، تنها و صرفا وانت‌های محصور شده نبودند؛ بلکه بخش اصلی گروه این شاسی بلندها، شامل جیپ Wrangler نظامی، شورولت Tahoe متوسط و شوی Suburban بزرگ می‌شود.

اکثر شاسی بلندها دیفرانسیل عقب هستند و به ویژگی “دو دیفرانسیل بودن” تنها به عنوان یک گزینه در طراحی آنها نگاه می‌شود.

دو دیفرانسیل بودن برای افرادی که در مناطق بارانی و برفی زندگی می‌کنند لازم است، زیرا در این چنین آب و هوایی، چرخ‌های عقبی مدام لیز می‌خورند.

سیستم‌های دو دیفرانسیل بیشتر برای تسهیل ماجراجویی‌های آفرود یا مقابله با گِل و لای عمیق و برف طراحی شده‌اند.

همچنین بیشتر شاسی بلندها با موتورهای شش سیلندر تولید می‌شوند و دارای پیشرانه‌های توربوشارژ شش سیلندر، هشت سیلندر (بدون توربو) هستند که در اندازه‌های بزرگ روانه بازار می‌شوند و قابلیت بکسل و حمل وزنی بیش ۱۰٫۰۰۰ پوند را دارند.

شاسی بلند

مهمترین ویژگی‌های شاسی‌بلندها

شاسی بلندها (خصوصا مدل‌های بزرگ‌تر) در مقایسه با کراس‌ اوورها، خودروهای اقتصادی محسوب نمی‌شوند. در حالی که سواری، جابجایی و کنترل شاسی بلندها در طول زمان پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است،

بدین صورت که راندن و کنترل آنها نسبت CUV ها دشوارتر است.

کنترل و مانور دادن با مدل‌های بزرگ و همچنین پارک کردن در مناطق شهری می‌تواند یکی از چالش های رانندگی با شاسی بلندها باشد.

همچنین به دلیل طراحی بدنه‌هایی بزرگ، رانندگی با آنها برای افراد کوتاه قد خوشایند نیست، خصوصا اگر با چرخ‌های خیلی بزرگ همراه شده باشند.

لازم به ذکر است؛ مدل‌هایی از شاسی‌بلندها در بازار وجود دارند که نسبت به دیگر شاسی بلندها کنترل آسان تری دارند و برای خانواده‌ها و همه نقاط شهر مناسب‌تر هستند.

مدیران خودرو
مدیران خودرو

چرا شاسی بلند بخریم؟

• شاسی بلندها در مقایسه با CrossOverها، دسترسی آسان‌تر، فضای بزرگ‌تر و ارتفاع بیشتری دارند.

• موتورهای آنها معمولا شش یا هشت سیلندر بوده و ظرفیت بالایی برای بکسل دارند؛ بنابراین قوی‌تر هستند.

• بیشتر آنها سه ردیف صندلی دارند و این ویژگی برای افرادی که خانواده‌ای بزرگ دارند، بسیار مناسب است.

• راحت و ایمن هستند.

اگر به دنبال خرید یک شاسی بلند به قصد سرگرفتن ماجراجویی‌های آفرود هستید، مطمئن شوید که خودروی مورد نظر به سیستم دو دیفرانسیل مجهز است.

تجربه رانندگی با خودروهای suv و کراس اوور

اگر در جاده های درون شهری رانندگی می کنید مسلما هیچ خودرویی بهتر از سدان ها برای شما وجود ندارد. اما اگر در جاده های بیرون از شهر و نا هموار باشید به خوبی متوجه نقص خودروهای سبک می شوید.

رانندگی با کراس اوورها در مقایسه با خودروهای شاسی بلند تجربه بهتری به دست می‌دهند، اما قابل مقایسه با سدان ها نیستند. البته این مقایسه در شرایط جاده های درون شهری است، اما اگر شرایط را به جاده های آفرود و خارج از شهر تغییر دهیم قانون بازی به کلی تغییر می کند.

اما خودروهای شاسی بلندی مانند پژو 2008 در جاده های آفرود سواری نرم تری از خود نشان می دهند و به سبب داشتن سیستم تعلیق سفت تری که دارند، در شرایط جاده های بیرون شهری و ناهموار عملکرد مناسبی دارند.

بررسی سیستم متحرک کلاس شاسی بلند و کراس اوور

معمولا شاسی بلند ها دارای سیستم متحرک عقب هستند و در برخی نمونه ها نیز شاهد سیستم چهار چرخ متحرک هستیم. این درحالی است که در خودروهای کراس اوور سیستم محور جلو و تمام چرخ متحرک یا AWD نیز در بازار وجود دارد.

بررسی ابعاد خودروهای کراس اوور و شاسی بلند

البته باید به این نکته نیز اشاره کنیم که سیستم چهار چرخ متحرک بیشتر برای مناطق کوهستانی سیستم ایده آلی است و شاید در جاده های درون شهری مطلوبیت چندانی برای کاربر نداشته باشد.

در بحث پیشرانه نیز معمولا کراس اوور های با موتورهای سبک تری تولید می‌شوند. چرا که وزن کمتری دارند و به طبع نیروی کمتری برای حرکت هم نیاز دارند. معمولا موتور بیشتر کراس اوور ها از نوع چهار سیلندر است، اما در آن سوی قضیه در خودروهای شاسی بلند بیشتر از موتورهای سیلندر استفاده می شود و از نوع V شکل هستند.

همچنین علاوه بر استفاده از موتورهای قدرتمند تر، پیشرانه شاسی بلند ها در نسخه توربوشارژ نیز تولید می شود. در پایان به این سوال پاسخ می دهیم که بلاخره شاسی بلندها خودروهای بهتری هستند یا کراس اوور ها؟

پاسخ به این سوال تماما بستگی به تصمیم شما دارد و انتخابی کاملا شخصی است. اما شاسی‌بلندها دارای ابعادی بزرگ، استحکام بالا، کشش مناسب، تسلط بیشتر راننده بر جاده، قدرت بالای موتور و فضای بیشتری هستند. نمایندگی مدیران خودرو برای مطالعه این مقااله و وقت ارزشمندتان تشکر فراوان دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مدیران خودرو

مدیران خودرو x22

ام وی ام x۲۲ است که از زمستان ۹۵ به ایران آمده را باید نسخه کراس اوور از هاچ بک ۳۱۵ بدانیم چرا که پلتفرم

دیدن مقاله
مدیران خودرو

خودرو چری

  چری اتومبیل شرکت خودروسازی چینی است که به عنوان یکی از کارخانه های اصلی تولید خودرو و موتور خودرو در جمهوری خلق چین به

دیدن مقاله
مدیران خودرو

شرایط فروش تیگو

شرایط فروش تیگو 5  چری تیگو 5 به عنوان یک شاسی بلند جمع و جور در جمع خانواده محصولات چری است. در تیگو ۵ بیشتر

دیدن مقاله
مدیران خودرو

خودروی mvm 550

در این مقاله قصد داریم اطلاعات بسیار مفیدی را در خصوص mvm 550 در اختیار شما قرار دهیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید

دیدن مقاله

جهت اطلاع و ثبت نام در شرایط فروش ویژه اقساطی خودرو روی دکمه زیر کلیک کنید.