تاثیر فیلتر هوای خودرو

فیلتر هوا

طبق گزارش نمایندگی 246 مدیران خودرو ( نمایندگی رسمی mvm و نمایندگی رسمی چری ) فیلتر هوا یکی از بخشها مهم موتوری در خودروست که در عملکرد هوارسانی به پیشرانه خودرو نقش مهمی دارد. معمولا افرادی که به دنبال بهبود عملکرد خودروی خود هستند و می خواهند با کمتری هزینه کارایی خودروی خود را بهبود ببخشید به تعویض و یا تغییر نوع فیلتر هوای خودروی خود می پردازند. در مراجعه به تعمیرگاه و مراکز فنی خودروها معمولا با برندهای مختلفی از فیلترهای هوا مواجه می شوید. برندهایی که حتی ادعای افزایش قدرت و شتاب خودرو را دارند، اما واقعا تاثیر فیلتر هوا بر عملکرد خودرو چقدر است؟

فیلتر هوا خودرو

تاثیر فیلتر هوا بر عملکرد خودرو

همانطور که می دانید نقش هوا در عملکرد خودروهای احتراق داخلی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در واقع بدون وجود هوای کافی فرایند احتراق به خوبی انجام نمی شود و بازدهی خودرو نیز کاهش می یابد. در این خودروها با ورود هوا به داخل محفظه احتراق و از سوی دیگر پاشش سوخت همزمان با جرقه زدن شمع ها موجب احتراق و در نتیجه کارکرد موتور خودرو می شود. هوایی که به داخل محفظه احتراق ارسال می شود از محیط حرکت خودرو مکش بوده و در نتیجه در این هوا علاوه بر اکسیژن ذرات مختلفی مانند شن، ماسه، گرد و غبار، ذرات ریز، دوده، رطوبت، گرده گیاهان و … وجود دارد که در صورت ورود به محفظه احتراق می تواند ضمن کاهش بازدهی این فرایند آسیب های جدی به خودرو وارد کند.

باید در نظر داشت که تعویض فیلتر هوا با نمونه‌های گران‌تر به عملکرد آن در هوارسانی به پیشرانه مربوط است؛ درواقع به دو دلیل کیفیت بهتر در هوارسانی و ایجاد نکردن مانع بیشتر برای رسیدن هوا به پیشرانه، فیلتر هوا می‌تواند در عملکرد کلی خودرو تأثیر بسیار محسوسی ایجاد کند. برای شروع آزمایش، ابتدا آزمون داینو خودرو با فیلتر هوای کارکرده انجام می‌شود تا معیار مقایسه وجود داشته باشد. سوبارو کراس‌ترک با فیلترهوای کارکرده تا حدود ۱۰ هزار کیلومتر، ۱۵۸.۲۵ اسب بخار قدرت و ۱۸۶.۰۸ نیوتن‌متر گشتاور تولید می‌کند. باتوجه به این اعداد و مشخصات رسمی ۱۴۸ اسب بخار قدرت و ۱۹۷ نیوتن‌متر گشتاور سوبارو کراس‌ترک، نیروسنج چندان دقیق به‌نظر نمی‌رسد اما با مقایسه‌ی نتایج هر آزمایش، این مشکل برطرف خواهد شد. درواقع خروجی خام داینو چندان مهم نیست، بلکه باید به تغییرات عملکردی خودرو پس از تغییرات و تیونینگ توجه شود.

تاثیر فیلتر هوا در خودرو

تاثیر فیلتر هوا در مصرف سوخت

طبق تحقیقات نمایندگی حیدری فیلترهای هوا انواع مختلفی دارند، اما عموما همگی از نوع فیلتر های کاغذی اند. تعویض فیلترهای هوا هم کار بسیار ساده ای است و حتی نیازمند مراجعه به تعمیرگاه ها نیست. فیلترهوا نقش ریه در بدن انسان را دارد و در صورتی که به موقع تعویض نشود تنفس خودرو به کلی دچار مشکل خواهد شد. با تعویض به موقع فیلتر هوا و تمیز نگه داشتن آن راندمان خودرو به طور موثری افزایش پیدا می کند و احتراق سوخت فرایند کامل تری خواهد داشت، به همین دلیل تاثیر مستقیمی بر مصرف سوخت شما نیز دارد. فیلتر هوا باید دارای تراکم مناسبی باشد تا ذرات و آلودگی های هوا را به خوبی جذب کند، اما در صورتی که بیش از حد متراکم بوده و یا به موقع تمیز نشود، توان مکش خودرو کاهش پیدا کرده و حتی عمر مفید خودروی شما نیز کاهش می یابد.

نحوه تعویض فیلتر هوا

عدم ورود هوا و یا بروز مشکلات ذکر شده در هوای ورودی موتور به طور مستقیم در عملکرد خودروی شما تاثیرگذار است. وقتی فیلتر هوای شما در وضعیت مناسبی نباشد موتور باید با قدرت و فشار بیشتری کار کند تا همان بازدهی سابق خودش را داشته باشد. در ادامه نیز 4 مورد از مهمترین مزایای تعویض به موقع و تمیز نگهداشتن فیلتر هوا را برای شما آورده ایم:

افزایش بهره‌ وری سوخت:

شاید مهمترین دلیلی که در تعویض به موقع فیلتر هوا وجود دارد این است که نقش مهمی در میزان مصرف سوخت شما دارد. براساس برخی مطالعات چنین به دست آمده است که با بررسی همیشگی فیلتر هوا، در مقدار سوختی ثابت، عملکرد خود تا 14 برابر تحت تاثیر قرار می گیرد.

کاهش انتشار گازهای گلخانه ای:

زمانیکه هوای ورودی به خودرو دارای فرایند ناقصی باشد، موتور به اصلاح ماشین بازها، خفه کار می کند. بدین معنا که فرایند سوختن به طور کامل انجام نمی گیرد و علاوه بر اینکه قدرت موتور کاهش پیدا می کند، انشتار گازهای گلخانه ای نیز به مقدار چشمگیری افزایش خواهد داشت.

 

 

افزایش طول عمر موتور :

مسلما زمانی که هوای آلوده و پر از ذرات گرد و غبار به خودرو وارد شود، در طولانی مدت قطعات داخلی موتور رو به فرسایش خواهد داشت. آلودگی های وارد شده به موتور به مرور قطعاتی مانند سیلندر و پیستون را دچار فرسایش کرده و طبیعتا هزینه های تعمیر سنگین تری را به شما تحمیل می کنند.

صرفه جویی در هزینه :

در مقایسه با دیگر قطعات خودرو، فیلتر هوا یکی از ارزان ترین قطعات ماشین است. با تعویض به موقع فیلتر هوای خودرو می توانید احتمال نیاز به تعمیرات اساسی را کاهش داده و به خوبی در هزینه های خود مدیریت داشته باشید. همچنین همانطور که پیشتر هم گفته شد، به طرز چشمگیری در مصرف سوخت شما اثرگذار است. عملکرد بهتر فیلتر هوای گران‌قیمت در تست داینو مشخص شد؛ اما در آزمایش سرعت‌گیری دو دو حالت سرعت حدودی ۳۰ تا ۱۰۰ و ۷۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت چگونه خواهد بود؟‌ نتیجه‌ی آزمایش‌ سرعت‌گیری به ‌صورت زیر است.

فیلتر هوای کارخانه‌ای کارکرده : ۳۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت در ۸.۹۶ ثانیه – ۷۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت در ۳.۵۹ ثانیه

فیلتر هوای کارخانه‌‎‌ای صفرکیلومتر : ۳۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت در ۹.۰۱ ثانیه – ۷۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت در ۳.۶۱ ثانیه (۰.۵۶ درصد کاهش عملکرد در مقایسه با فیلتر کارکرده)

فیلتر هوای افترمارکت ارزان‌قیمت: ۳۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت در ۸.۹۱ ثانیه – ۷۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت در ۳.۵۶ ثانیه (۱.۲ درصد افزایش عملکرد از فیلتر کارخانه‌ای سفر کیلومتر)

فیلتر هوای افترمارکت افزایش قدرت حرفه‌ای : ۳۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت در ۸.۸۱ ثانیه – ۷۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت در ۳.۴۹ ثانیه (۳.۲ درصد افزایش عملکرد در برابر فیلتر کارخانه‌ای صفر کیلومتر)

 

بسیاری از فیلترهای هوا که مورد تایید شرکت های سازنده خودرو نیستند به واسطه استفاده از کاغذ نامرغوب موجب ایجاد خسارتهای جدی و هزینه های سنگین تعمیر موتور می شوند. از مهمترین مسائل قابل توجه نوع کاغذ مصرفی در فیلتر است. در طراحی و ساخت فیلتر ها از کاغذهای متفاوتی استفاده می شود که دارای شکل و ظاهری یکسان با بازدهی متفاوت هستند. این کاغذها از الیاف و رزین های خاصی ساخته می شوند که تشخیص میزان فیلتراسیون و جدا سازی ذرات هر یک از آنها تنها از طریق دستگاه های آزمایشگاهی پیشرفته و بسیار دقیق میسر است.

مزایا و معایب فیلتر هوا

استفاده از کاغذ نا مرغوب به دلیل نداشتن استحکام لازم باعث کاهش عمر فیلتر می شود. همچنین قطر نامناسب منافذ کاغذهای نامناسب می تواند منجر به عبور ذرات از فیلتر شود. نکته دیگر این است که کاغذ مناسب برای فیلتر هوا دارای مقاومت مشخصی در برابر گازها و رطوبت موجود در هواست که در صورت عدم استفاده از این کاغذ در ساخت فیلتر می تواند موجب ورود آنها به موتور و در نتیجه آسیب رسانی به آن شود.علاوه بر اینها استفاده از الیاف نامناسب در تولید فیلتر باعث نارسایی هوا به موتور شده و ضمن کاهش قدرت موتور، افزایش مصرف سوخت را به همراه خواهد داشت.

رعایت نکات ایمنی

قطعا نمی‌خواهید وقتی زیر کاپوت مشغول کار هستید، حادثه‌ای برایتان رخ دهد و آسیب ببینید. بنابراین در اولین گام ماشین را در جایی صاف و بدون شیب پارک کنید. قبل از هر اقدامی مطمئن شوید خودرو خاموش است و موتور خودرو خنک میباشد. چنانچه تازه خودرو خاموش شده، چند دقیقه تحمل کنید تا موتور خنک شود.

محل فیلتر هوا را پیدا کنید

وقتی کاپوت ماشین را بالا بزنید به‌راحتی می‌توانید محل قرار گرفتن فیلتر هوا را بیابید. اکثر فیلترهای هوا در داخل یک جعبه پلاستیکی مشکی روی موتور یا در قسمت جلویی موتور تعبیه شده اند. یک لوله مکش هوا نیز به این جعبه مشکی متصل میباشد. جعبه پلاستیکی فیلتر هوا معمولاً به شکل مربع یا مستطیل طراحی شده است.

عملکرد فیلتر هوا

تعویض فیلتر هوای کهنه

پس از پیدا کردن جعبه مخصوص فیلتر هوا، می‌بایست آن را باز کرده و فیلتر کهنه را خارج کنید. بهتر است ابتدا اطراف جعبه فیلتر هوا را تمیز کرده تا گردوغبار وارد جعبه فیلتر نشود. برخی جعبه‌های فیلتر هوا با پیچ یا بست فلزی یا هردوی این‌ها محکم شده اند. بنابراین برای باز کردن جعبه فیلتر هوا به یک پیچ‌گوشتی جهت باز کردن پیچ‌ها و شاید یک چاقوی کره به‌منظور برداشتن بست‌های فلزی نیاز پیدا میکنید. بعد ازینکه جعبه فیلتر را باز کردید، فیلتر کهنه را خارج کنید. در هنگام برداشتن فیلتر هوا، داخل جعبه فیلتر را وارسی کرده و هرگونه گردوخاک و آلودگی را تمیز نمایید فیلتر هوای جدید را در جعبه فیلتر بگذارید وقتی داخل جعبه فیلتر را تمیز کردید، فیلتر هوای جدید را در جعبه بگذارید. حواستان باشد که فیلتر درست در جعبه گذاشته شود. بعد از گذاشتن فیلتردر جای خود، درب جعبه فیلتر را ببندید و پیچ‌ها را کاملاً محکم کنید. نمایندگی 246 مدیران خودرو ( نمایندگی رسمی mvm و نمایندگی رسمی چری ) برای مطالعه این مقاله تشکر فراوان دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مدیران خودرو

مدیران خودرو x22

ام وی ام x۲۲ است که از زمستان ۹۵ به ایران آمده را باید نسخه کراس اوور از هاچ بک ۳۱۵ بدانیم چرا که پلتفرم

دیدن مقاله
مدیران خودرو

خودرو چری

  چری اتومبیل شرکت خودروسازی چینی است که به عنوان یکی از کارخانه های اصلی تولید خودرو و موتور خودرو در جمهوری خلق چین به

دیدن مقاله
مدیران خودرو

شرایط فروش تیگو

شرایط فروش تیگو 5  چری تیگو 5 به عنوان یک شاسی بلند جمع و جور در جمع خانواده محصولات چری است. در تیگو ۵ بیشتر

دیدن مقاله
مدیران خودرو

خودروی mvm 550

در این مقاله قصد داریم اطلاعات بسیار مفیدی را در خصوص mvm 550 در اختیار شما قرار دهیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید

دیدن مقاله

جهت اطلاع و ثبت نام در شرایط فروش ویژه اقساطی خودرو روی دکمه زیر کلیک کنید.